Jak kupić ładne perły morskie przez Internet i nie dać się oszukać

 

 

W związku z dużą liczbą ewidentnie nieuczciwych ofert sprzedaży biżuterii z pereł obecnych w internecie - w szczególności aukcji, sklepów i różnego rodzaju „promocji”, na których sprzedawcy pod nazwą Akoya, Tahiti lub South Sea sprzedają tanie perły słodkowodne, imitacje pereł lub w inny sposób wprowadzają w błąd osoby poszukujące biżuterii perłowej, przygotowaliśmy ten miniporadnik, który - mamy nadzieję - pozwoli Państwu ustrzec się przed niekorzystnym zakupem. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek pozwalających zidentyfikować nieuczciwe oferty.

 

 

1. Kształt pereł


Akoya jest perłą która wzrasta na zaszczepionym w ciało małża perłorodnego okrągłym jądrze. Z uwagi na cienką warstwę powłoki perłowej (najczęściej do 0,5mm) zaburzenia okrągłego kształtu nie są duże i mają określony charakter. Perły Akoya NIGDY nie będą miały kształtu np. spłaszczonej kuli, ziarna ryżu czy też guzika. Kształty takie są natomiast częste w perłach słodkowodnych (inne kształty spotykane są również w perłach Tahiti lub South Sea, w których warstwa powłoki perłowej jest grubsza). Jeśli są Państwo bliżej zainteresowani tematyką hodowli pereł Akoya, zapraszamy do obejrzenia naszego filmu.


2. Kolor pereł


Perła Akoya w naturalnej postaci przybiera kolor od białego do srebrzysto-szarego i złocisto-żółtego. W sztuczny sposób uzyskuje się również barwy zbliżone do czarnych, intensywnie złote lub intensywnie srebrne (dość rzadko zdarza się barwienie na inne kolory gdyż zazwyczaj nie uzyskuje się zadowalających efektów - perły takie mają bardzo nienaturalny wygląd). Podstawowa barwa pereł modyfikowana są przez zjawiska optyczne powstające na ich powierzchni nazywane orientem i overtonem, nadające perłom połysk subiektywnie odczuwany jako delikatny odcień różowy, kremowy, zielonkawy itp. Kolor podstawowy jest jednak dominującym - możemy mówić o bieli w odcieniu różu, ale nie jest to róż.


Perły Akoya nie występują natomiast w fantazyjnych kolorach, w jakich mogą je Państwo zaobserwować w perłach słodkowodnych: różowym, pomarańczowym, lawendowym, itp. Tego typu kolory wskazują na to, iż mają Państwo do czynienia najprawdopodobniej z perłą słodkowodną.

 


Sam kształt i kolor pereł nie są jednak ostatecznym kryterium pozwalającym na określenie ich gatunku: od połowy lat 90-tych na rynku dostępne są wysokiej jakości perły słodkowodne (pochodzące z Chin) na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia od pereł Akoya. Warto zatem przyjrzeć się uważnie pozostałym kryteriom oceny.3. Średnica pereł


Hodowcy selekcjonują perły Akoya przesiewając je przez sita o skoku średnicy 0,5mm. Zatem jeśli widzą Państwo perły określane przez sprzedawcę jako Akoya o istotnie większej rozpiętości średnic (np. od 8mm do 9mm - tj. skok średnicy równy 1mm) - radzimy przemyśleć taki zakup. Oczywiście zabieg taki może być celowy - dobór pereł o różnej wielkości może być zamierzeniem projektanta biżuterii (może występować np. w naszyjnikach o stopniowanej wielkości pereł). Mimo wszystko przy rozpiętości wskazującej na przypadkowość doboru zalecamy ostrożność.


Perły Akoya osiągają średnicę do 10,5mm, przy czym dobrej jakości okazy o wielkości 10 mm i większej są już unikatami, droższymi nawet od pereł South Sea. Jeśli zatem sprzedawca oferuje perły Akoya o średnicy kilkunastu milimetrów, to jest to oferta nieuczciwa w sposób oczywisty.


4. Elementy metalowe


W związku z tym, iż same perły Akoya wysokiej klasy są drogie i stosowane są w luksusowej biżuterii, elementy srebrne lub pozłacane w takich wyrobach nasuwają myśl o perłach niższej klasy (podobnie trudno jest znaleźć brylanty oprawione w srebro). Oczywiście, mogą zdarzyć się wyjątki, lecz zalecamy w takich przypadkach daleko idącą ostrożność.


5. Certyfikat


W przypadku wątpliwości zalecaną praktyką jest zapytanie sprzedającego o certyfikat. Aby dokument taki miał jakąś wartość, powinien być wystawiony przez rzeczoznawcę, zawierać cechy charakterystyczne produktu pozwalające na stwierdzenie, iż został wystawiony do konkretnego egzemplarza biżuterii, oraz być sygnowany podpisem i pieczęcią zawodową eksperta. Zalecamy Państwu upewnienie się czy dokument będzie posiadał takie cechy, czy w sposób jednoznaczny określi rodzaj użytych pereł, oraz czy zostanie wystawiony w Polsce. Niektórzy sprzedawcy oferują certyfikaty wystawione poza granicami naszego kraju (np. w Chinach). Zanim zaakceptują Państwo tego typu dokument radzimy zastanowić się nad możliwościami dochodzenia swoich praw w przypadku gdyby poświadczał on nieprawdę (a takie przypadki są niestety dość częste).


Po otrzymaniu biżuterii z certyfikatem radzimy Państwu sprawdzenie zgodności podawanych tam cech identyfikujących produkt (np. waga, liczba pereł itd) ze stanem faktycznym – słyszeliśmy już o przypadkach sprzedaży produktu z certyfikatem wystawionym przez rzeczoznawcę do produktu zupełnie innego. W ten sposób mogą Państwo np. zakupić naszyjnik z pereł słodkowodnych z certyfikatem wystawionym do naszyjnika z pereł Akoya.


6. Cena


Perły morskie wysokiej jakości są drogie i nie wynika to wyłącznie z marż narzucanych przez pośredników. Jedyna możliwość tańszego zakupu to zamawianie pereł niższej klasy - w ten sposób można obniżyć cenę nawet kilku- czy kilkunastokrotnie (w przypadku złotych pereł South Sea stosunek ceny pereł najlepszych do najgorszych jakościowo może wynosić 80 a nawet 100). Perły morskie wysokiej klasy drogie są już u hodowcy (skoro popyt jest tak duży, że występują braki na rynku, nie ma on żadnego interesu w obniżaniu ceny). Ceny detaliczne osiągane np. przez naszyjniki z dużych pereł South Sea (dochodzące nawet do kilkuset tysięcy USD) wynikają z faktu, iż aby skompletować taki (jeden) naszyjnik - z wysokiej jakości pereł, dużych rozmiarów i o tej samej barwie - hodowca zbiera do niego perły przez kilka czy kilkanaście lat. Perły Akoya wysokiej klasy (AAA) - to mniej niż 1% zbiorów danego hodowcy. Wraz ze wzrostem perły zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się zniekształceń i licznych wad powierzchni, a przy zaszczepianiu małż Pinctada fucata dużymi jądrami ich śmiertelność jest ogromna, w związku z czym cena pereł Akoya po przekroczeniu granicy 8mm rośnie bardzo gwałtownie. Zatem odpowiedź na pytanie - czy naszyjnik z takich pereł dobrej jakości może kosztować kilkaset czy nawet tysiąc złotych jest oczywista.


Wielu rzeczoznawców, przed przystąpieniem do ekspertyzy pereł zapyta Państwa o cenę, po której zostały nabyte - jest ona istotną wskazówką, która jeszcze przed badaniem może podpowiedzieć ostateczny werdykt. Fakt ten mówi sam za siebie - dobre perły morskie nigdy nie będą tanie.


Sprzedawcom oferującym wyroby istotnie tańsze od naszych (poniżej cen naszych dostawców) składaliśmy kilkukrotnie propozycję zakupu ich pereł pod warunkiem możliwości ich wcześniejszego obejrzenia. Znając ceny pereł Akoya u hodowców nie spodziewaliśmy się odzewu - i rzeczywiście ani razu nie spotkaliśmy się z zainteresowaniem taką ofertą.


Brak pozytywnej odpowiedzi od sprzedawców (pomimo kilkudziesięciu tysięcy odwiedzin na tej stronie przez kilka lat jej istnienia i znajomości tego poradnika przez osoby sprzedające perły) oraz dalsze oferowanie tego typu wyrobów w internecie (po cenach niższych niż proponowane przez nas przy zakupie) poddajemy Państwu pod rozwagę.


7. Klasa pereł


Klasa pereł stanowi niestety największe pole do nadużyć z uwagi na brak klasyfikacji ogólnie przyjętej przez branżę, a także fakt iż większość ludzi w Polsce nie miała nigdy okazji zobaczyć pereł, które są przez renomowane firmy klasyfikowane jako AAA (są one rzadkie i bardzo drogie). Jako że w internecie jakości pereł nie widać, powszechną praktyką jest sprzedawanie kamieni najsłabszych z opisem AAA. Niektórzy sprzedawcy tworzą również własne klasyfikacje, które zupełnie uniemożliwiają porównanie ofert. Internetowa rzeczywistość wygląda niestety tak, że klasa AAA u jednego sprzedawcy może oznaczać niższą jakość niż klasa A u innego. Rzeczoznawcy najczęściej nie oceniają klasy pereł z uwagi na wielowymiarowość i duży stopień subiektywizmu takiej oceny, zatem nawet certyfikat nie będzie tu dla Państwa gwarancją jakości. Widzieliśmy już perły zakupione przez Państwa jako perły AAA, które nam trudno byłoby zakwalifikować nawet do klasy A. Przy zakupie przez Internet trudno się ustrzec tego typu „wpadek”, gdyż jakości pereł zazwyczaj nie stwierdzą Państwo na zdjęciu (w zależności od warunków oświetleniowych w jakich jest wykonywane, tła oraz ułożenia samych pereł zdjęcie może pokazywać perły jako lepsze lub gorsze w rzeczywistości). Z drugiej strony zamawiając niższą klasę pereł można uzyskać kilkukrotnie niższą cenę, zatem dla dostawcy i sprzedającego jest to pole do poważnych nadużyć. Jeśli tylko mają Państwo możliwość radzimy zatem oglądanie pereł przed zakupem lub dokonywanie zakupów u sprawdzonych sprzedawców, do których mają Państwo zaufanie. Jeśli dysponują Państwo czasem proponujemy porównać jakość pereł u różnych sprzedawców, szczególnie przed zakupem produktów o większej wartości. Ze swej strony jesteśmy gotowi pokazać Państwu dowolny z naszych produktów – w większości z nich jakość pereł jest unikalna na rynku i praktycznie niespotykana w polskim handlu.


8. Opisy przedmiotów


Doradzamy Państwu uważne czytanie oferowanych w internecie przedmiotów. Wielokrotnie widzieliśmy już oferty z produktami z pereł "Tahiti/Tahitian" (w tytule), gdzie w opisie można było znaleźć informację, iż są to perły "Tahitian-look" (wyglądające jak perły Tahiti) lub "koloru Tahitian". Podobnie ma się sprawa z imitacjami pereł wykonanymi z muszli (tzw. perły "Shell" lub "Seashell") - nietrudno jest znaleźć oferty z "perłami Akoya Shell" - użycie słowa Akoya jest tu działaniem nieuczciwym. Powiedzenie, iż diabeł tkwi w szczegółach dotyczy również elementów złotych - "złoto 14GP" czy "złoto 14k/20" to w rzeczywistości biżuteria pozłacana: oznaczenie GP to skrót od "gold plated" (ang. - pozłacany), zaś sygnatura 14k/20 oznacza element pokryty grubszą warstewką złota w technologii "gold-filled", Sugerujemy zatem dokładne zapoznanie się z opisami i - w przypadku wątpliwości - zadawanie pytań sprzedającemu (najlepiej drogą mailową - aby w przypadku oszustwa posiadać dowód na nieuczciwość sprzedawcy).


9. "Wiedza" o perłach


Sprzedający perły próbują nieraz uwiarygodnić swoją ofertę poprzez zamieszczanie nieprawdziwych informacji w formie „wiedzy” o perłach sugerując, iż jest to wiedza zaczerpnięta z ogólnodostępnych źródeł. Spotkaliśmy się już m.in. z informacjami, iż „perły Akoya dostępne są w całej gamie barw” (przy kolorowych perłach słodkowodnych sprzedawanych jako Akoya), czytaliśmy też o „poprawianiu blasku azotanem srebra” (środek używany do barwienia pereł). Co ciekawe, informacja o perłach, których blask „nie był poprawiany azotanem srebra” pojawiała się często przy sprzedawanych jako Akoya perłach słodkowodnych… barwionych azotanem srebra. Radzimy w takich przypadkach zadawać pytanie sprzedającemu o źródło podawanej informacji oraz weryfikować takie informacje samodzielnie poprzez literaturę tematu lub kontakt z rzeczoznawcą lub organizacją rzeczoznawców (np. ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich).


10. Zdjęcia biżuterii


Jedną z metod wprowadzania w błąd kupujących jest oferowanie produktów ze zdjęciami innych wyrobów, np. wykonanych z pereł o większej średnicy - dotyczy to przede wszystkim naszyjników. Jest to nieuczciwa praktyka stosowana coraz częściej i przynosząca nieuczciwym sprzedającym wymierne efekty - skrajną ilustracją takiego oszustwa jest naszyjnik z pereł ze zdjęciem bransolety - perły wydają się wówczas ogromne. Kluczem do jego wykrycia jest policzenie pereł na zdjęciu. Przykładowo: naszyjnik 45cm z pereł o średnicy 7,5-8mm będzie zawierał ok. 52 pereł. Liczba ta może różnić się do 5% w zależności od udziału pereł mniejszych i odstępów pomiędzy nimi (supełki na nici). Przy zdjęciach wykonywanych dla całej partii produktów różnica taka jest dopuszczalna. Jeśli jednak otrzymają Państwo produkt o dużo większej ilości pereł (powyżej 5% różnicy) i deklarowanej długości - znaczy to, iż sprzedający zamieszcza nieuczciwe zdjęcie. Przed zakupem radzimy zatem policzyć perły na zdjęciu naszyjnika i podzielić jego długość przez połowę przedziału deklarowanej średnicy + 1mm (na supełki pomiędzy perłami). To bardzo orientacyjna metoda, lecz w przypadku znacznej różnicy pomiędzy otrzymanym wynikiem a liczbą pereł na zdjęciu zalecamy ostrożność. W przypadku otrzymania produktu o deklarowanej długości i liczbie pereł większej niż 5% tego co widzieli Państwo na zdjęciu - mają Państwo pewność, że zdjęcie było nieuczciwe.


11. Kraj pochodzenia


Ojczyzną pereł hodowanych jest Japonia i wielu sprzedawców zamieszcza informację o tym, iż produkt pochodzi z Japonii. Niestety sama ta informacja mówi niewiele – japońskie perły dostępne są również w lepszej lub gorszej jakości. Faktem jest, iż jakość chińskich pereł Akoya w ostatnich latach (po krótkim okresie lepszych rezultatów hodowli) ponownie dramatycznie spadła, a z uwagi na zanieczyszczenie środowiska wolumen hodowli jest minimalny. Jednakże perły o równie niskiej jakości można dostać również w Japonii. Kraj pochodzenia nie mówi wiele o jakości konkretnego wyrobu – wobec nierównowagi rynkowej dużo więcej mówi o niej cena.

 

Przytoczone przykłady są oparte o nasze osobiste obserwacje w ostatnim czasie. W przypadku pojawienia się innego typu nieuczciwych praktyk w biżuterii perłowej strona ta będzie uzupełniana - dlatego zapraszamy Państwa do jej odwiedzania przed zamierzonymi zakupami.

 Co zrobić gdy zostali Państwo oszukani

 


Jeśli mają Państwo uzasadnione podejrzenia, że sprzedający wprowadził Państwa w błąd co do gatunku pereł proponujemy zlecić ekspertyzę rzeczoznawcy. Jeśli ekspertyza potwierdzi Państwa obawy mogą się Państwo starać o zwrot poniesionych kosztów (włącznie z kosztem ekspertyzy) od sprzedawcy, który dopuścił się oszustwa. W przypadku odmowy proponujemy zwrócić się o pomoc do organów ścigania.


Zdajemy sobie sprawę, z faktu iż wielu sprzedawców zasłaniać się będzie dokumentami wystawionymi przez chińskich dostawców - tego typu praktyki na chińskim rynku są dziś dość powszechne. W takim przypadku obciążającym sprzedawcę faktem będzie nieuczciwe opisywanie kraju pochodzenia pereł jako innego niż Chiny. Sprzedawca nie będzie mógł zasłaniać się niewiedzą również w przypadku, gdy powinien mieć uzasadnione podejrzenia co do gatunku pereł - jego obowiązkiem było dołożenie należytej staranności aby zweryfikować informacje dostawcy.


Jeśli zakupili Państwo na aukcji biżuterię o obiektywnie wysokiej wartości (np. naszyjnik z pereł Akoya o średnicy powyżej 8mm, lub okrągłych pereł Tahiti czy South Sea) i mają Państwo wystarczająco dużo cierpliwości proponujemy rozwiązanie znacznie lepsze niż żądanie zwrotu pieniędzy.


Zakup na aukcji jest bowiem równoznaczny z zawarciem umowy cywilnoprawnej i w takiej sytuacji sprzedawca ma OBOWIĄZEK dostarczenia Państwu wylicytowanego przedmiotu, tj. przedmiotu zgodnego z opisem z aukcji. Wytoczenie sprzedawcy procesu cywilnego może być zatem niezwykle opłacalne. Zachęcamy do takich procesów szczególnie łowców okazji - kupno naszyjnika z pereł Akoya klasy AAA o średnicy powyżej 8mm oznacza zakup przedmiotu o wartości (wg. cen sklepowych) co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Nietrudno zatem policzyć zysk, gdy nabyli Państwo taki naszyjnik np. za 300-400zł. Oczywiście nie ma najmniejszej wątpliwości, że za tę cenę nie da się kupić dużych pereł morskich u żadnego hodowcy, zatem otrzymają Państwo perły słodkowodne. Ekspertyza w przypadku naszyjnika jest na ogół bardzo prosta, a koszt jej wykonania przez biegłego sądowego wyniesie ok. 100zł. Jeśli są Państwo z Warszawy, możemy dokonać wstępnej oceny pereł nieodpłatnie i oszacować zasadność i opłacalność kolejnych kroków. Wynik procesu sądowego o dostarczenie przedmiotu zgodnego z opisem jest oczywisty - znany jest już przypadek osoby, która wytoczyła proces o kupiony (za niewielkie pieniądze) w serwisie Allegro samochód. Sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść kupującego, a wobec tłumaczenia sprzedawcy iż takiego samochodu nie posiada nakazał mu jego kupno i dostarczenie go nabywcy. Przy odrobinie cierpliwości mogą zatem Państwo zostać sowicie wynagrodzeni i to zupełnie niezależnie od złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Proces taki może wręcz przynieść Państwu fortunę - w przypadku gdy nabyli Państwo perły morskie opisywane jako "naturalne" (czyli nie hodowane) - perły takie spotkać dziś można niemal wyłącznie w muzeach, skarbcach królewskich lub pilnie strzeżonych sejfach koneserów, a ich wartość jest ogromna (w zależności od średnicy - od 17 do 200 razy wyższa od pereł hodowanych).


Podjęcie działań prawnych będzie szczególnie skuteczne wobec sprzedawców chlubiących się tradycjami jubilerskimi, wiedzą w tym zakresie lub gwarancją uczciwych opisów - w takich przypadkach zasłanianie się przez sprzedawcę niewiedzą będzie bowiem mało wiarygodne.


W każdym takim przypadku w miarę naszych możliwości służymy Państwu również naszą radą.

 

 

 

(c) 2008 GEMLORD Wszelkie prawa zastrzeżone

liczba wyświetleń strony: 53412

  odwiedzin: 64185
dzisiaj: 4
on-line: 1